Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la succesiune

Buna ziua,

Tatal decedat, mama in viata, 3 copii ( fiecare casatorit ). Stiu ca legea prevede ca sotul supravietuitor sa mosteneasca 1/4, iar restul sa se imparta la copii, in mod egal.
Exista totusi vreo sansa sa se poata pune in aplicare una din situatiile de mai jos :
1. Copiii sa renunte la partea lor in favoarea mamei, urmand ca ea sa lase ( in viitor ) prin mostenire aceluia care o va intretine / sau cui doreste ?
2. Doi dintre copii sa cedeze partea celui de al 3-lea ( acesta fiind singurul care o ajuta fizic si financiar pe mama ) ?

Multumesc.
Buna ziua,
Sotul supravietuitor mosteneste 1/4 din averea sotului decedat dar are si partea sa de jumatate de mostenire, daca aceste bunuri au fost dobandite in timpul casatoriei.
Spre ex. Au un apartament cumparat in timpul casatoriei. Sotul supravietuitor are jumatea sa de apartament plus 1/4 din partea sotului decedat, restu 3/4 se va imparte intre copii.
!. Se poate
2. Se poate. La dezbaterea succesiuni pot declara asta in fata notaului.