Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Parcare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Parcare

Bună ziua! De ce în sectorul 6 persoanele cu handicap grav nu pot sa beneficieze de un loc de parcare gratuita? (doar posesori de mașini modificate conform handicapului locomotor.)
Potrivit Legii nr. 448/2006 (cu modificarile si completarile ulterioare) privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, acestea, indiferent de gradul de incadrare a handicapului, beneficiaza de parcarea gratuita a autoturismului personal atat in parcarile administrate de institutii/societati cu capital de stat, cat si in parcarile private.

Pentru a beneficia de parcare gratuita, persoanele cu handicap trebuie sa depuna la Directia Generala de Asistenta Sociala din cadrul primariei localitatii/sectorului in care locuiesc urmatoarele acte:

cerere-tip
copie a certificatului de incadrare in gradul de handicap
copie a actului de identitate
fotografie tip carte de identitate
certificatul de inmatriculare sau cartea de identitate a autoturismului
Perioadele de valabilitate a cardului de parcare gratuita:
pentru gradul de handicap grav - valabilitate permanenta
pentru gradul accentuat - 12 luni
pentru gradul mediu - 6 luni
pentru gradul usor - 3 luni
Locurile de parcare reprezinta un interes greu de obtinut
Chiar daca disp L nr 448/2007 republicata prevede facilitatea asigurarii gratuite a locurilor de parcare pentru titularii deciziilor/certificatelor de incadrare in grad de handicap ,unele primarii pentru asigurarea de fonduri la buget au dispus ca toti solicitantii de locuri de parcare sa achite c/v concesionare anuala loc parcare auto
Verificati daca exista HCL care sa dispuna concesionarea loc parcare inclusiv pentru solicitantii detinatori de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap cu plata integrala