Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA leasing financiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA leasing financiar

Buna ziua,
O firma doreste sa treaca prin optiune la neplatitor de TVA incepand cu luna aprilie 2019.
Incepand cu luna septembrie 2014 firma a contractat un leasing financiar pentru un autoturism amortizabil in 6 ani.
Leasingul se va achita integral in avans in luna martie 2019, dupa care se doreste vanzarea autoturismului catre o alta societate.
Cum se va face ajustarea TVA - ului daca firma va vinde autoturismul dupa ce devine neplatitoare de TVA?
Va multumesc.
Madalina Rosu
Autoturismul este bun de capital. Perioada de ajustare este de 5 ani si incepe la 01.01.2014, anul in care ati cumparat bunul. (nu conteaza in cat timp se amortizeaza). Perioada de ajustare de 5 ani expira la 31.12.2018.
Concluzia: incepand cu 01.01.2019 nu trebuie sa mai faceti nicio ajustare.
Va multumesc.
Cu placere !