avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1950 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ajustare TVA leasing financiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ajustare TVA leasing financiar

Buna ziua,
O firma doreste sa treaca prin optiune la neplatitor de TVA incepand cu luna aprilie 2019.
Incepand cu luna septembrie 2014 firma a contractat un leasing financiar pentru un autoturism amortizabil in 6 ani.
Leasingul se va achita integral in avans in luna martie 2019, dupa care se doreste vanzarea autoturismului catre o alta societate.
Cum se va face ajustarea TVA - ului daca firma va vinde autoturismul dupa ce devine neplatitoare de TVA?
Va multumesc.
Madalina Rosu
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 14:27, 8 Martie 2019
Autoturismul este bun de capital. Perioada de ajustare este de 5 ani si incepe la 01.01.2014, anul in care ati cumparat bunul. (nu conteaza in cat timp se amortizeaza). Perioada de ajustare de 5 ani expira la 31.12.2018.
Concluzia: incepand cu 01.01.2019 nu trebuie sa mai faceti nicio ajustare.
Va multumesc.
Cu placere !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere la neplatitor tva bernadette bernadette Buna ziua La inceputul anului am cerut trecerea societatii ca neplatitor de tva. Dupa cum am inteles trebuie sa fac ajustarea tva pt.mijloace fixe ... (vezi toată discuția)
Amortizare autoturism bela67 bela67 Am achizitionat in iulie 2009 un autoturism prin leasing financiar ca PFA neplatitoare de TVA. Cheltuieli deduse in RIP: - rata amortizare ( am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! ----tva ajustat la mijloace fixe un s.c. indeplineste ... adi02ro adi02ro buna ziua! ----tva ajustat la mijloace fixe un s.c. indeplineste conditiile de iesire din sistemul de tva , are tva trimestrial; vineri ar trebui sa depun ... (vezi toată discuția)