Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grad de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grad de invaliditate

Satul meu este pensionat medical grad 3. Are un stend pus in urma cu 8 ani. Acum i s-a facut coronografie in urma caruia i s-a adus la cunostinta ca in max. 2-3 saptamani trebuie sa faca operatie de bypass (4 bypass-uri). A fost chemat ulterior la capacitatea de munca iar comisia de acolo, in urma analizelor depuse, i-a mentinut gradul de invaliditate, gr. 3. In conditiile in care a suferit un infarct, un avc, si bypass-ul care trebuie facut urgent, era normal sa-i schimbe gradul sau sa il mentina pe cel avut. Poate face o contraexpertiza, si unde? Poate face contestatie, si unde? Va multumesc
Contestarea gradului de încadrare în invaliditate, se face la Comisia de Expertiză unde a fost expertizat. Dosarul va fi trimis la Comisia centrală de la București.