avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fals in acte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fals in acte

Buna seara.
Parintii mei au o casa la tara in care locuieste o matusa a tatalui meu, singura.
Azi am fost pe acolo si iata ce ne-a povestit: acum 5-6 zile au venit la poarta "o fata si un baiat ", care au pus-o sa semneze un nou contract de energie electrica, cu alt furnizor, urmand sa fie reziliat contractul cu furnizorul de pana acum.
1. Contractul cu vechiul furnizor (deci si facturile) era pe numele mamei mele, batrana care locuieste acolo nu are niciun act de proprietate.
( pe site-ul acestei companii scrie clar ca e necesar actul de proprietate sau alt inscris care sa ateste dreptul de folosinta a spatiului)
2. Batrana are 92 de ani, analfabeta, pe toate actele ei are pus degetul in locul semnaturii.
Pe acest contract apare "semnatura ei " in vreo 2 locuri. Deci fals in acte.

Ce e cu acest contract ? E nul , pentru ca nu e incheiat in baza unui act de proprietate, nici macar in numele clientului din factura? ( mama mea?)
Vreau sa depun plangere la politie pentru semnatura falsa si sa le cer socoteala celor care au facut contractul.
Trebuie sa iau legatura cu furnizorul vechi, sa nu ne rezilieze contractul ?
Ce trebuie sa fac , sa nu ramanem fara lumina sau mai rau, sa nu platim factura de lumina la ambii furnizori.
Cel mai recent răspuns: magic9pm , utilizator 14:09, 11 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
depuneti plangere la politie; luati si legatura cu furnizorul si cel vechi si cel nou.
In cat timp trebuie depusa plangerea la politie ?
Pentru ca m-au trimis la sectia de politie de la "locul faptei ", adica unde e casa de la tara .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract în numele meu fără aprobarea mea. Romina2000 Romina2000 Bună ziua, Sunt divorțată de fostul soț de mai bine de 5 ani. În timpul căsătoriei am achiziționat un apartament prin programul prima \"Prima casa\", ... (vezi toată discuția)
Factura laura1012 laura1012 la momentul vanzarii unui apartament am dus la notar si ultima factura de enel (chiar luna in curs). La 2 luni ma suna noul proprietar ca trebuie sa mai achit ... (vezi toată discuția)
Contract de adeziune cu furnizor telefonie (doresc reziliere) Wilhalm Wilhalm Buna ziua, am incheiat un contract de adeziune cu [editat] pentru servici de internet si telefonie pe o perioada de 2 ani, dupa un an am cerut si servici de ... (vezi toată discuția)