Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am hotărâre judecătorească pentru a primi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am hotărâre judecătorească pentru a primi salariile neplătite, dar angajatorul tot nu mi le dă. Trebuie să mă adresez unui executor?

Buna seara,
Am lucrat pe perioada determinata 9 luni (3 luni contract initial, apoi act adtional la contract pentru 6 luni, prelungire). Am primit salariul doar pentru primele 2 luni lucrate. Dupa expirarea contractului, am dat angajatorul in judecata, am sustinut singur cauza la proces ( neavand bani -3000 lei mi-a cerut un avocat sa ma reprezinte) si am castigat procesul. Angajatorul tot nu vrea sa imi dea banii, desi este o hotarare judecatoreasca pentru aceasta. Ce trebuie sa fac? Sa ma adresez unui executor?
viu, utilizator
Puteti sa va adresati unui executor judecatoresc sau puteti depune plangere penala impotriva angajatorului.

art.287 C.pen Nerespectarea hotărârilor judecătorești
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătorești săvârșită prin:
....
e) neexecutarea hotărârii judecătorești privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
.....
Cred ca ar fi de preferat cu plângerea penală.
Dacă angajatorul nu are bani degeaba mergeți la executor.
Dacă are bani se poate executa silit dar trebuie sa plății executorul.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspunsuri. Plangerea penala o pot depune eu (sunt somer, vai de capul meu)? Unde trebuie sa o depun? Va rog ajutati-ma cu un formular. Trebuie sa ma reprezinte un avocat?
Plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Nu va trebuie avocat pentru asa ceva.
Mergeți la poliție și o depuneti în scris.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat