Forum Discuţii juridice Executare silită Refuzul punerii in aplicare a unei hotarari ...
Discuție deschisă în Executare silită

Refuzul punerii in aplicare a unei hotarari judecatoresti

Buna ziua. In Octombrie anul trecut am castigat un proces cu un fost angajator care refuza sa imi plateasca drepturile salariale plus o anumita suma despagubiri pentru diverse cheltuieli. Avand hotararea instantei, m-am adresat unui executor judecatoresc care a dispus poprirea pe conturile respectivei firme. Nici pana la data de astazi nu mi s-a livrat niciun ban, firma respectiva figurand cu conturile pe zero desi are in continuare activitate. Ce pot face in aceasta situatie?
Puteti depune si plangere la Parchet impotriva angajatorului.

Art. 287 C.pen. - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
.....
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
.....
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.