Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hot. jud. definitiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hot. jud. definitiva

buna.
doresc sa stiu care este termenul legal in care angajatorul trebuie sa faca plata/ sa puna in aplicare o hat.jud. privind drepturi banesti castigate in instanta!
multumesc
Nu exista niciun astfel de termen legal, salariatul care a obtinut o hotarare judecatoareasca in acest sens are la dispozitie un termen de 3 ani pentru a cere executarea silita a angajatorului.

Potrivit art.287 alin.1 lit.e C.pen, daca in termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către salariatul respectiv, acesta nu executa hotărârea judecătoreasca privind plata salariilor, salariatul are posibilitatea de a face plangere penala impotriva angajatorului.

Art. 287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
.....
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
.....
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.