avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Câștigate proces la curtea de apel pitesti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Câștigate proces la curtea de apel pitesti

În urma unui lung proces am câștigat în cele din urmă procesul constând în drepturi banesti(ore suplimentare lucrate)
Societatea respectivă nu îmi dă banii care sunt procedurile legale pt.a mi recupera banii
Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:52, 13 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. fie va adresati unui executor judecatoresc pentru a pune in executare hotararea respectiva.

2. fie depuneti o plangere penala impotriva angajatorului pentru savarsiorea infractiuni prevazute de art.287 alin.1 lit.e C.pen.

art.287
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătorești săvârșită prin:
.....
e) neexecutarea hotărârii judecătorești privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
.....
se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.


(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hot. jud. definitiva str8 str8 buna. doresc sa stiu care este termenul legal in care angajatorul trebuie sa faca plata/ sa puna in aplicare o hat.jud. privind drepturi banesti castigate in ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca Marhjbjbh Marhjbjbh Dupa ce s-a pronuntat instanta si am castigat procesul cu angajatorul, eu trebuie sa ma prezint la locul de munca sau astept acasa o instiintare de la ... (vezi toată discuția)
Am hotărârea civila încheiată din noiembrie 2020 din procesul ... Neluțu John Neluțu John Am hotărârea civila încheiată din noiembrie 2020 din procesul de litigii de munca drepturi bănești însă angajatorul obligat de instanță nu a plătit ... (vezi toată discuția)