Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Câștigate proces la curtea de apel pitesti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Câștigate proces la curtea de apel pitesti

În urma unui lung proces am câștigat în cele din urmă procesul constând în drepturi banesti(ore suplimentare lucrate)
Societatea respectivă nu îmi dă banii care sunt procedurile legale pt.a mi recupera banii
Va mulțumesc
1. fie va adresati unui executor judecatoresc pentru a pune in executare hotararea respectiva.

2. fie depuneti o plangere penala impotriva angajatorului pentru savarsiorea infractiuni prevazute de art.287 alin.1 lit.e C.pen.

art.287
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătorești săvârșită prin:
.....
e) neexecutarea hotărârii judecătorești privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
.....
se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.