Forum Discuţii juridice Executare silită Sentinta executorie de drept
Discuție deschisă în Executare silită

Sentinta executorie de drept

Hello.
Daca cineva care are o hotarare judecatoareasca prin care se stabileste faptul ca este executorie de drept (drepturi banesti castigate in instanta), si trebuie sa-ti faci lichidarea de la locul de munca (deci mai trebuie sa-ti incasezi si drepturile salariale pana in ultima zi de munca!), este legal sa-ti conditioneze plata "drepturilor banesti castigate in instanta" prin hot. jud. ca numai dupa ce se semneaza fisa de lichidare ti se achita acest drept stabilit de Tribunal? Poate ca se poate in cazul drepturilor salariale cuvenite cu ocazia plata ultimului salar?
Rog asistenta si o baza legala, pt. ca eu stiu ca daca in 15 zile nu se achita sumele stabilite de instanta se poate face plangere penala impotriva angajatorului!!
O zi buna!
Fisa de lichidare nu are nicio baza legala in ceea ce priveste emiterea acesteia.

Plata salariilor nu poate fi conditionata de semnarea acestei fise de lichidare. Angajatorul are obligatia sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca.

Intr-adevar , potrivit art.287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Conform art.274 Codul Muncii hotararile pronuntate in fond sunt definitive si executorii de drept.Puteti formula plangere penala impotriva angajatorului conform art.287(1)lit.e) Noul Cod Penal ptr.nerespectarea hotararilor judecatoresti ,actiune penala se pune in miscare la plangerea prealabila a partii vatamate in termen de 3 luni din ziua in care partea vatamata a aflat despre savarsirea faptei.Atentie!Termenul de 3 luni este un termen de decadere.