Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cote de intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cote de intretinere

Dețin cu chirie un spațiu comercial la parterul unui bloc cu contorizare separata la gaze, apa și energie .
Sunt obligat sa plătesc cote la întreținere. Este normal???
Nu folosesc nici lumina după scara, nici lift, nici femeia care face curățenie
Multimele anticipat pentru raspuns
Daca spatiul comercial este situat in imobil de locuit in comun ,aveti obligatia sa contribuiti lunar la achitare parti comune
Chiar daca detineti contracte individuale utilitati,utilizati instalatia generala a imobilului de locuit in comun

Mulțumesc pentru răspuns.
O mica întrebare mai am.
Trebuie sa plătesc și persoana care citește contoarele generale?
Mi s-a comunicat ca o persoana citește aceste contoare și trebuie plătită pentru acest serviciu.Nu intra în atribuția delegatului de la utilități? ?
Mulțumesc

Crăciun24 a scris:

Dețin cu chirie un spațiu comercial la parterul unui bloc cu contorizare separata la gaze, apa și energie .
Sunt obligat sa plătesc cote la întreținere. Este normal???
Nu folosesc nici lumina după scara, nici lift, nici femeia care face curățenie
Multimele anticipat pentru raspuns

Ati afirmat ca aveti contorizare separata la toate utilitatile - ei, aveti si contracte de furnizare la utilitati pe numele dvs? Daca da, nu va faceti griji, contorii ii citesc furnizorii.
Sa discutam la apa-canal - este posibil sa fiti bransat la instalatia blocului; atunci cineva de la asociatie citeste si contorul dvs; de asta va faceti griji?
Cat poate sa coste serviciul de citire lunara a unui contor? Despre ce vorbim?
Succes!