Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Depozit escrow pentru software - contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Depozit escrow pentru software - contract

Buna ziua,

in baza prevederilor stipulate intr-un contract de prestari servicii software, se doreste constituirea unui depozit escrow pentru informatii (este vorba de un cod sursa, pentru un produs software),
Clauza care ne pune intr-o oarecare dificultate in ceea ce priveste finalizarea situatiei curente exprima urmatoarele: in cazul in care furnizorul (noi, detinatorul produsului software), dam faliment sau intram in procesul de insolvabilitate, clientul va avea acces direct si liber la codul sursa, Aceasta ar presupune o imputernicire conditionata, adica accesul la respectivul cod sursa (escrow, cutie de valori banca etc) in baza unei hotarari judecatoresti.
Problema este ca clientul doreste acordul preliminar in ceea ce priveste accesul la respectiva cutie de valori urmand ca ulterior, in cazul in care acestia acceseaza continutul acesteia in afara prevederilor contractuale, sa se rezolve respectivul litigiu in instanta. Dansii doresc sa evite timpul de asteptare necesar emiterii unei hotarari judecatoresti dar solutia propusa dezavantajeaza furnizorul (proprietarul soft-ului).
In cazul in care cineva ar reusi sa imi propuna o alternativa i-as fi recunoscator.
Multumesc!
Dar daca le-ati impune constituirea unei garantii, care sa acopere eventuala accesare a cutiei de valori in afara prevederilor contractuale, garantie care sa satisfaca pretentiile proprietarului?