Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prescriere contract servicii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prescriere contract servicii

Buna ziua,

As dori sa va intreb in legatura cu urmatoarea situatie:
Firma A a fost contractata in calitate de Furnizor servicii software pentru Firma B in anul 2010. De atunci Firma A a realizat mai multe module software si a incasat dupa 1 an, contravaloarea stipulata in contract.

Dupa 3 ani de la data semnarii contractului, 2013, Firma B constata ca nu e multumita de acele module software si invoca faptul ca nu a semnat nici o foaie de acceptanta a serviciilor.

Intrebarea mea este daca Firma A mai este obligata sa raspunda in fata Firmei B? Prin plata facturilor de catre Firma B acu 2 ani, nu inseamna ca a fost aprobate si serviciile? De asemenea, mentionez ca au trecut 3 ani de la data semnarii contractului.

Din punct de vedere juridic, Firma B poate sa o actioneze in judecata pe Firma A si sa-i ceara despagubiri?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
In acest caz, nu a fost inclusa vreo clauza de garantie pentru respectivul soft.

Problema este ca Firma B nu a testat indeajuns produsul (in decursul a 3 ani) si acum doreste dezvoltari aditionale si nebugetate. Firma A nu mai doreste sa colaboreze cu Firma B.

Intrebarea este daca Firma A este inca raspunzatoare pentru acel software, in conditiile in care au trecut 3 ani de la data semnarii contractului si tehnologiile s-au schimbat de cateva ori in acest interval.
Ma poate ajuta cineva cu o parere din punct de vedere juridic?

Multumesc