avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Bunica mea are un apartament, nu are copii sau frati, prin urmare doar eu sunt mostenitoarea ei, as vrea sa stiu cum se procedeaza si cat costa sa transcriu apartamentul pe mine cat timp ea este inca in viata ? si daca ea moare, este o alta procedura si alte costuri ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:21, 12 Martie 2019
Daca bunica nu are copii, cum sunteti dvs nepoata ei?:)
Bunicul traieste? Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei cu bunicul?
Ce acte de proprietate are bunica?
Buna dimineata. In primul rand unul din parintii dvs este copilul bunicii cu siguranta.
Tatal meu este decedat, doar pe mine ma mai are.

Corina89 a scris:

Buna dimineata. In primul rand unul din parintii dvs este copilul bunicii cu siguranta.

Tatal meu ( copilul bunicii mele) este decedat, la fel ca si sotul ei. Am spus ca nu mai are alte rude. Imobilul este cumparat de ea si doar ea este proprietar.

raluk0207 a scris:

Daca bunica nu are copii, cum sunteti dvs nepoata ei?:)
Bunicul traieste? Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei cu bunicul?
Ce acte de proprietate are bunica?

Deci sa reformulam: Bunica a avut un singur fiu, dar nu mai e in viata.
Este altceva.
Ce acte are bunica?

Alte discuții în legătură

Buna ziua. ma numesc gheorghe cristian si as vrea sa va adresez ... Gheorghecristian663 Gheorghecristian663 Buna ziua. Ma numesc Gheorghe Cristian si as vrea sa va adresez urmatoarea problema: Tatal meu a primit un apartament de la mama lui, printr-un contract de ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui apartament dobandit in timpul casatoriei dar nerevndicat dupa divort1 adina22adynutza adina22adynutza Buna, As vrea sa ma ajutati cu o nelamurire.Parintii mei au achizitionat un apartament in timpul casatoriei, dar nu dupa mult timp de la achizitionare au ... (vezi toată discuția)
Urgent covadonga covadonga buna ziua.in anul 2000 sa cumparat o garsoniera pe numele tatalui meu si mama lui.in acte sant trecuti in ordinea urmatoare:numele tatalui meu specificandu se ... (vezi toată discuția)