Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Bunica mea are un apartament, nu are copii sau frati, prin urmare doar eu sunt mostenitoarea ei, as vrea sa stiu cum se procedeaza si cat costa sa transcriu apartamentul pe mine cat timp ea este inca in viata ? si daca ea moare, este o alta procedura si alte costuri ?
Daca bunica nu are copii, cum sunteti dvs nepoata ei?:)
Bunicul traieste? Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei cu bunicul?
Ce acte de proprietate are bunica?
Buna dimineata. In primul rand unul din parintii dvs este copilul bunicii cu siguranta.
Tatal meu este decedat, doar pe mine ma mai are.

Corina89 a scris:

Buna dimineata. In primul rand unul din parintii dvs este copilul bunicii cu siguranta.

Tatal meu ( copilul bunicii mele) este decedat, la fel ca si sotul ei. Am spus ca nu mai are alte rude. Imobilul este cumparat de ea si doar ea este proprietar.

raluk0207 a scris:

Daca bunica nu are copii, cum sunteti dvs nepoata ei?:)
Bunicul traieste? Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei cu bunicul?
Ce acte de proprietate are bunica?

Deci sa reformulam: Bunica a avut un singur fiu, dar nu mai e in viata.
Este altceva.
Ce acte are bunica?