Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Sunt cetățean român cu domiciliul în Franța și ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Sunt cetățean român cu domiciliul în Franța și voi vinde un imobil în România. Unde trebuie să plătesc impozitul?

Buna ziua,
Sint cetatean romin cu domicilul in France,
Vind un Imobile in Rominia,unde trebuie sa platesc impositul ?.
Mutumes mult .
Manuela Rășină, administrator
In Romania. Cod Fiscal:

ART. 223 - Venituri impozabile obținute din România
(2) Următoarele venituri impozabile obținute din România nu sunt impozitate potrivit prezentului capitol și se impozitează conform titlului II sau IV, după caz:
g) veniturile unei persoane fizice nerezidente obținute din închirierea sau din altă formă de cedare a dreptului de folosință a unei proprietăți imobiliare situate în România, din transferul proprietăților imobiliare situate în România, din transferul titlurilor de participare deținute la o persoană juridică română și din transferul titlurilor de valoare emise de rezidenți români;
Bine de stiut : din februarie 2017, nu se mai percepe impozit, decât pentru tranzactii cu o valoare mai mare de 450.000 lei.
friday_325, utilizator
in Franta
daca acolo platiti si restul impozitelor. adica daca aveti resedinta fiscala acolo
daniel_fergusson, utilizator