Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... valoarea estimativa a sultei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

valoarea estimativa a sultei

Apartamentul actual a fost cumparat cu banii obtinuti din vinzarea unei locuinte
proprietate a unuia din soti,dobindit inainte de casatorie.Dupa 10 ani aprtamentul
este imbunatatit cu gresie, faianta, termopane, izolatie termica exterioara etc. facute cu cheltuieli in devalmasie (ce-mi place termenul). Intrebarea este cat mai reprezinta valoarea initiala a apartamentului in calcularea sultei. Inteleg ca,probabil, asta o v-a face un expert sau...dar as dori sa stiu, estimativ bineinteles, cum se procedeaza.

Multumesc, cu aceasta ocazie, tuturor celor care mi-au raspuns in ultimile zile
Se estimeaza valoarea actuala a imbunatatirilor si se imparte intre soti conform contributiei lor la cheltuielile comune.
Estimarea se face de catre expert, stabilirea cotelor de catre instanta.
Nu conteaza care era valoarea initiala a apartamentului.

:offtopic: Va rog nu incepeti mai multe subiecte identice. Multumesc.