Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea unei persoane cu grad de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea unei persoane cu grad de handicap

Buna ziua
Am vazut articole referitoare la posibilitatea iesirii la pensie cu 10 ani mai devreme în situaţia asiguraţilor cu handicap accentuat, dacă au realizat, în condiţii de handicap accentuat, un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani. Nu prea inteleg formularile legilor, dar am inteles ca beneficiezi de aceasta reducere numai daca ai cotizat 20 de ani ca persoana cu handicap. Daca persoana respectiva are 30 de ani cotizati, dar gradul de handicap de numai 6 ani, deduc ca nu se incadreaza.
Am dreptate sau e altfel?
Multumesc
Ați înțeles bine, trebuie să lucrezi 24 de ani în condiții de handicap accentuat ca să beneficiezi de 10 ani reducere.
Eu inteleg ca, in conformitate cu Decizia CCR nr. 632/09.11.2018.( ce a intervenit special pentru aceste probleme aparute ), pot beneficia de reducerea varstei de pensionare conf. Art. 58 toate persoanele cu handicap, indiferent de momentul dobandirii handicapului ( CCR a considerat discriminarea persoanelor ce au dobandit handicapul in timpul cotizarii).
Trebuie sa realizati 2/3(23 ani si 4 luni) in conditii de handicap accentuat.
CCR a declarat neconstitutional doar termenul "preexistent").