avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport romanesc
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport romanesc

Va salut,
Am o verisoara care a locuit in Slovacia,momentan este in Germania,dar are acte si dubla cetatenie.
Acum are acte de Slovacia,si vrea sa si faca pasaport romanesc.
Cum poate sa faca dat fiind faptul ca nu mai are sedere in Romania?,se poate elibera Pasaport si pe baza de buletin de flotant?care inca nu il are,sau cum este cel mai legal sa procedeze?

Alte discuții în legătură

Care sunt actele de care am nevoie, pentru a fi in legalitate? amaliabogs amaliabogs Am dubla cetatenie, germano-romana si detin pasaport german. Pasaportul si cartea de identitate romanesti au expirat. Domicilui meu stabil este in Germania dar ... (vezi toată discuția)
Casatorie in cipru eugeniachicu eugeniachicu Salutare. Am o dilema...Sunt cetateanca a Romaniei dar cu domiciliu in Basarabia. Locuesc la moment in Cipru si permisul meu de sedere este legal bazat pe ... (vezi toată discuția)
Acte banca ing. Închidere cont euro elizabetsareh elizabetsareh Am dubla cetatenie, romana si iraniana. La 18 ani mi-am deschis cont la ing de lei cu buletin romanesc. Am facut o facultate ca roman si m-am angajat. In ... (vezi toată discuția)