Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa de munca

Buna ziua!
Cum se procedeaza atunci cand trebuie sa-ti iei grupa de munca de la firmele la care ai lucrat in vederea iesirii la pensie?
Daca firmele nu mai exista cum se procedeaza?

Multumesc!
Se solicita eliberarea unei adeverinte din care sa reiasa ca ati desfasurat activitatea in grupa a II-a /grupa I de munca sau in conditii deosebite/speciale de munca.

Daca fostii angajatori nu mai exista , atunci trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator sau sa luati legatura cu lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei.
Multumesc mult!
Adeverintele emise trebuie sa corespunda anexei 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare pentru a fi acceptate de catre CJP.