Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de la ce data va trebui sa i se calculeze cei 5 % ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de la ce data va trebui sa i se calculeze cei 5 % salariatului ?

Buna ziua !
Va rugam frumos sa ne ajutati cu cateva sfaturi.

Directorul institutiei noastre mi-a dat o hotarare judecatoreasca
a unui coleg care a castigat niste drepturi salariale,
spunandu-mi ca
Resursele umane trebuie sa ii calculeze
drepturile de plata salariatului.

In hotararea judecatoreasca a Tribunalului,
pronuntata la data de 27.09.2018,
se spune ca hotararea este executorie de drept
si ca era cu drept de apel
in termen de 10 zile de la comunicare.

Hotararea judecatoreasca a colegului a devenit definitiva
dupa ce a castigat apelul,
decizia Curtii de Apel fiind pronuntata la data de 17.01.2019.

In cererea sa, colegul a spus ca:
- in primul an de la data la care
hotararea judecatoreasca devine executorie,
se plateste 5% din valoarea titlului executoriu
.

Dar hotararea judecatoreasca a devenit executorie
dupa ce colegul a castigat si apelul ?
si va trebui sa i se dea acei 5%
abia din acest an ?
sau
hotararea judecatoreasca era executorie
tocmai de la Fond ?

Adica, ce hotarare se ia in calcul ?
Hotararea judecatoreasca a Tribunalului ? sau
hotararea judecatoreasca a Curtii de Apel ?
De la ce data se ia in calcul ca hotararea a devenit executorie ?
adica, de la ce data va trebui sa ii calculez cei 5 % ?
oanaportar, utilizator
Hotararea este executorie inca de la pronuntarea primei instante .

C.proc.civ.
art. 448 Executarea provizorie de drept
(1) Hotărârile primei instanțe sunt executorii de drept când au ca obiect:
.......
2. plata salariilor sau a altor drepturi izvorâte din raporturile juridice de muncă, precum și a sumelor cuvenite, potrivit legii, șomerilor;
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
In cazul de față, cei 5% vor trebui plătiți pentru anul 2018 ?.... iar în anul acesta 2019 va trebui sa i se plătească salariatului următorii 10%. ?
Asa trebuie efectuat.

Directorul instituției i-a comunicat salariatului că-i va plati cei 5% printr-o adresă.
Va trebui să se dea o Decizie privind executarea hotărârii judecătorești de către instituție?
La Decizie va trebui atașat și calculul refăcut cu cei 5% și cei 10% pe care instituția ii va plăti salariatul?
Nu este nevoie de nicio decizie din partea angajatorului ... este de ajuns punerea in executare a hotararii.