avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce se intampla daca nu ma prezint la tribunal in caz ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce se intampla daca nu ma prezint la tribunal in caz de parat si sunt cercetat penal si nu am nici avocat?

Buna vreau sa ma ajute cineva daca cumva stie ce se intampla daca nu ma prezint la tribunal sunt cercetat penal pentru neglijenta in serviciu si nu stiu cand va incepe procesul si eu vreau sa plec in strainatate si nu vreau sa ma trezesc ca,cand ajung acolo sa trebuiasca sa ma si intorc la proces...avocat nu am angajat
Cel mai recent răspuns: Postagermana , utilizator 16:44, 17 Martie 2019
Dacă va angajați avocat care sa va poata coordona procesul puteti pleca.
Solutii se gasesc de avocați...
O sa va treziti probabil cu o condamnare si cand o sa doriti sa mai faceti ceva o sa fie prea târziu.Va jucați cu focul.....
In prima faza o sa va aduca cu Mandat de Aducere pus in executare de politie...!!
In niciun caz nu o sa va dea condamnare din prima.
In cel mai rau caz cand va preventati la prima infatisare solicitati termen pentru a va pune avocat sau solicitati sa va fie pus unul din oficiu
Da, daca nu se apelează la avocat se emite mandat de aducere.
Si daca va sustrageri riscati o pedeapsă cu executare.Nu este sigur fiind vorba de neglijență în serviciu dar exista acest risc.
Depinde si ce prejudiciu exista.
Ultima modificare: Duminică, 17 Martie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
100 de milioane vechi

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, daca nu se apelează la avocat se emite mandat de aducere.
Si daca va sustrageri riscati o pedeapsă cu executare.Nu este sigur fiind vorba de neglijență în serviciu dar exista acest risc.
Depinde si ce prejudiciu exista.

Alte discuții în legătură

Recunoastere vinovatie-munca in strainatate ContSters373852 ContSters373852 daca esti plecat din roamnia si uterior intervine sa fi cercetat pentru delapidare , fals si uz de fals in roamnia, dupa audierea mea, ma declar vinovat, mai ... (vezi toată discuția)
Daca stie cineva! ana-maria31 ana-maria31 am si eu o intrebara in urma cu aproape 1 an de zile s-au facut arestari la mine in familie am fost implicata si eu este vorba de trafic de persoane arestarile ... (vezi toată discuția)
Arestarea preventiva - luarea masurii oltul oltul daca in cursul urmaririi penale parchetul ia masura de a aresta faptuitorul cum se procedeaza? trimit o citatie si ma prezint si voi fi arestat sau vin la ... (vezi toată discuția)