Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.M
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.M

Buna ziua!
Daca saptamana trecuta am avut c.m de miercuri pana vineri, iar eu maine o sa merg sa las c.m la birouri, imi pot da demisia? Afecteaza cu ceva cele 3 zile de c.m? Care sunt consecintele?
Va multumesc
Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie.

Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.
Deci nu are nici o legatura c.m cu faptul ca imi dau demisia in aceeasi zi in care il duc la birou
Nu are nicio legatura ...