Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inainte de expirarea celor 3 luni de proba am fost ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inainte de expirarea celor 3 luni de proba am fost pusa sa imi scriu demisia

Au dreptul sa ma puna sa îmi scriu demisia,dacă sunt in perioada de probă?
Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.