Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata impozit in cazul Partajului succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata impozit in cazul Partajului succesoral

Daca se dezbate succesiunea dupa 2 ani de la decesul unei persoane, dar se face prin Partaj succesoral, se mai percepe impozitul de 1 % din valoarea masei succesorale?
Multumesc si astept cu interes!
Faceti pe cale judecatoreasca?
nu...prin notar!
Sunt lucruri diferite. Dezbaterea succesiunii e una, partajul e alta.
Nu exista dezbatere de succesiune prin partaj.
Si da, daca s-au implinit 2 ani de la deces, cand dezbateti mostenirea va trebui achitat si impozitul de 1%.
Aha.....dar eu si sora mea am facut un act la notar prin care am cedat in favoarea mamei. Practic mama este singura mostenitoare!
Nu ati cedat in favoarea mamei.
Ati renuntat la mostenire. Ati dat declaratie de renuntare la succesiunea tatalui.
Daca mama e unic mostenitor si proprietar, ce partaj sa mai incheiati?