avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... plata impozit in cazul Partajului succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

plata impozit in cazul Partajului succesoral

Daca se dezbate succesiunea dupa 2 ani de la decesul unei persoane, dar se face prin Partaj succesoral, se mai percepe impozitul de 1 % din valoarea masei succesorale?
Multumesc si astept cu interes!
Cel mai recent răspuns: oana ristea , utilizator 13:32, 19 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti pe cale judecatoreasca?
nu...prin notar!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt lucruri diferite. Dezbaterea succesiunii e una, partajul e alta.
Nu exista dezbatere de succesiune prin partaj.
Si da, daca s-au implinit 2 ani de la deces, cand dezbateti mostenirea va trebui achitat si impozitul de 1%.
Aha.....dar eu si sora mea am facut un act la notar prin care am cedat in favoarea mamei. Practic mama este singura mostenitoare!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ati cedat in favoarea mamei.
Ati renuntat la mostenire. Ati dat declaratie de renuntare la succesiunea tatalui.
Daca mama e unic mostenitor si proprietar, ce partaj sa mai incheiati?

Alte discuții în legătură

Invitatie dezbatere succesiune sandru72 sandru72 succesiunea din partea lui tata este obligatorie santem 2 frati si mama in viata ce trebuie sa facem? va multumesc:O (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire giovi_mik giovi_mik buna ziua.in legatura cu dezbaterea de mostenire:acum o luna si jumatate mi-a decedat tatal,nu am fct dezbaterea;la doua saptamani dupa decesul tatalui,a ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa tata? buna ziua, tatal meu a decedat in mai ... cristika cristika Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat in mai 2021 si ar trebui sa dezbatem pentru a ne incadra in termen cu succesiunea. Singurii mostenitori ... (vezi toată discuția)