Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat in mai ...

Succesiunea dupa tata?
Buna ziua,
Tatal meu a decedat in mai 2021 si ar trebui sa dezbatem pentru a ne incadra in termen cu succesiunea. Singurii mostenitori sunt cei doi copii si mama(sotia defunctului). Cat ne-ar costa aceasta succesiune la notar daca singurii mostenitori ar fi mama si cei doi fii si daca noi am ceda dreptul in favoarea mamei?
Daca noi cedam in favoarea mamei, atunci cand mama v-a deceda, noi cei doi fii mai avem dreptul la mostenire dupa mama chiar daca noi am renuntat in prima faza dupa tata?
Ar mai fi o intrebare, daca ar trebui sa facem aceasta succesiune dupa tata(defunct) sau sa asteptam pana atunci cand mama va deceda? Ne gandim la toate cheltuielile care se fac in prima faza cu tata si apoi sa o luam de la capat.
Va multumim pentru eventuale sfaturi care imi pot fi de ajutor.
dezbateti succesiunea dupa tata si ramaneti in coproprietate, nu cedati/ renunttai etc.
cand o muri mama, dezbateti si dupa ea si imparitit amandoi cum vreti
Dacă renunțați dvs, copiii, la succesiune vor veni descendenții de grad următor (copiii dvs, adica nepotii defunctului).
Dacă nu exista nepoți, vor veni rudele din clasa a doua (fratii/surorile tatalui)
Dacă nu exista rude din clasa a doua, vor veni rudele din clasa a 3-a și tot asa.
Numai dacă nu mai exista nicio ruda de-a tatălui, pana la gradul 4, ar putea mama sa rămână unic moștenitor.
Dezbateti succesiunea după tata, întocmiti documentația cadastrala, faceți intabularea, după care încheiați cu mama un contract din timpul vieții, pe cota sa.
Astfel, dacă mama își înstrăinează cota sa din timpul vieții, nu veți mai avea pe ce și pentru ce sa dezbateti succesiunea și după mama, când nu va mai fi.
Costurile depind de valoarea masei succesorale.
Care este termenul pentru dezbaterea succesiunii? (cumva 2 ani).

gi-jane2, moderator
Nu exista un termen pentru dezbaterea succesiunii. O puteți face oricând.
Dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți avea de achitat în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.