avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat in mai ...

Succesiunea dupa tata?
Buna ziua,
Tatal meu a decedat in mai 2021 si ar trebui sa dezbatem pentru a ne incadra in termen cu succesiunea. Singurii mostenitori sunt cei doi copii si mama(sotia defunctului). Cat ne-ar costa aceasta succesiune la notar daca singurii mostenitori ar fi mama si cei doi fii si daca noi am ceda dreptul in favoarea mamei?
Daca noi cedam in favoarea mamei, atunci cand mama v-a deceda, noi cei doi fii mai avem dreptul la mostenire dupa mama chiar daca noi am renuntat in prima faza dupa tata?
Ar mai fi o intrebare, daca ar trebui sa facem aceasta succesiune dupa tata(defunct) sau sa asteptam pana atunci cand mama va deceda? Ne gandim la toate cheltuielile care se fac in prima faza cu tata si apoi sa o luam de la capat.
Va multumim pentru eventuale sfaturi care imi pot fi de ajutor.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:21, 7 Aprilie 2022
dezbateti succesiunea dupa tata si ramaneti in coproprietate, nu cedati/ renunttai etc.
cand o muri mama, dezbateti si dupa ea si imparitit amandoi cum vreti
Dacă renunțați dvs, copiii, la succesiune vor veni descendenții de grad următor (copiii dvs, adica nepotii defunctului).
Dacă nu exista nepoți, vor veni rudele din clasa a doua (fratii/surorile tatalui)
Dacă nu exista rude din clasa a doua, vor veni rudele din clasa a 3-a și tot asa.
Numai dacă nu mai exista nicio ruda de-a tatălui, pana la gradul 4, ar putea mama sa rămână unic moștenitor.
Dezbateti succesiunea după tata, întocmiti documentația cadastrala, faceți intabularea, după care încheiați cu mama un contract din timpul vieții, pe cota sa.
Astfel, dacă mama își înstrăinează cota sa din timpul vieții, nu veți mai avea pe ce și pentru ce sa dezbateti succesiunea și după mama, când nu va mai fi.
Costurile depind de valoarea masei succesorale.
Care este termenul pentru dezbaterea succesiunii? (cumva 2 ani).

Ultima modificare: Joi, 7 Aprilie 2022
gi-jane2, moderator
Nu exista un termen pentru dezbaterea succesiunii. O puteți face oricând.
Dacă se împlinesc 2 ani de la deces, veți avea de achitat în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. singurii ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Singurii moștenitori sunt mama și 2 copii. Care este perioada în care putem face succesiunea fara a ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire giovi_mik giovi_mik buna ziua.in legatura cu dezbaterea de mostenire:acum o luna si jumatate mi-a decedat tatal,nu am fct dezbaterea;la doua saptamani dupa decesul tatalui,a ... (vezi toată discuția)