Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare declaratie unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare declaratie unica

DACA NU AM REALIZAT VENITURI DIN PFA PE ANUL 2018 ,AM OBLIGATIA DE A DEPUNE DECLARATIA???????
MENTIONEZ CA SUNT PENSIONAR
george-neagu, moderator
In primul rand dumneavoastra pe pfa-ul care a fost infintat in 2018 sau intr-un an mai inainte de 2018, ar fi trebuit sa depuneti pana la 15 iulie 2018 declaratia unica cu estimatul de venituri si cheltuieli pentru 2018 iar acum, pana la 31 iulie 2019 trebuie sa depuneti declaratia unica cu inchiderea anului 2018 si cu estimatul pentru 2o19. Inchiderea anului 2018 reflecta exact ceea ce ai avut la venituri incasate si cheltuieli deductibile platite in acel an. Detalierea se face in registrul de evidenta fiscala.