Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca sezoniera
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca sezoniera

Buna ziua,
cum se procedeaza cu angajarea sezionerilor?ce documente trebuie semnate?
Daca angajarea se face in baza unui c.i.m., atunci trebuiesc aceleasi documente ca si pentru un angajat permanent.

Daca activitatea se desfasoara ca si zilieri , trebuie doar o copie de pe C.I.
Multumesc, si daca nu e pe baza unui c.i.m., se face ceva document ?un fel de contract?
In cazul zilierilor, raportul de muncă dintre zilier și beneficiar se stabilește, prin acordul de voință al părților, fără încheierea, în formă scrisă, a unui contract individual de muncă.

Alt tip de raport juridic este cam greu de justificat.