Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie locatari

Administratorul si presedintele fac ce vor in asociatie. Cui putem plange si cine ii controleaza,ptr ca legea sa fie respectata?
Puteti incepe cu Primaria si termina cu instanta...
S-a transformat Asociatia de locatari in Asociatie de proprietari, conform legii 196/2018?
Pentru completa si corecta dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
In cazul imobilelor de locuit in comun responsabili pentru bunul mers al activitatii in principal sunt proprietarii care detin responsabilitatea sa acorde provizoriu increderea sa le fie reprezentate si aparate interesele de anumiti proprietari care sa exercite responsabilitatea de reprezentant legal
Nimeni din afara asociatiei de proprietari nu este responsabil pentru ca intr-o asociatie participantii la adunarea generala au acordat increderea unui vecin sa exercite provizoriu responsabilitatea de presedinte de asociatie
Sunt asociatii de proprietari unde presedintii sunt cetateni responsabili care exercita cu respect cu buna credinta in limitele legii obligatiile ce le revin sunt presedinti care o data alesi se comporta ca vataful pe mosie sunt interesati strict de indemnizatia lunara,ignora cu desavarsire problemele proprietarilor
Proprietarii din bloc trebuie sa se uneasca sa constate daca echipa manegeriala exercita cu responsabilitate obligatiile legal prevazute si in cazul in care proprietarii concluzioneaza ca nu le sunt reprezentate si aparate interesle,au dreptul conform legii sa convoace adunare generala sa supuna atentiei problele curente sa hotarasca strategia si eventual echipa manheriala care sa administreze imobilul de locuit in comun
Dv ca proprietari ati ales in functie presedintele,numai dv aveti competenta sa dispuneti inlocuirea acestuia