Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte asociatie proprietari pierdere mandat la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte asociatie proprietari pierdere mandat la vanzare apartament

Sunt presedinte al unei asociatii de proprietari si mi-am vandut apartamentul.
Pierd automat calitate de Presedinte sau exista un termen?
Mai e nevoie sa imi prezint demisia?

Multumesc
Dv ati exercitat responsabilitatea de reprezentant legal al asociatiei de proprietari in temeiul unui contract de mandat
Codul muncii [prevede ca institutia demisiei opereaza numai in cazul CIM
In situatia dv este de preferat pentru asigurararea bunei functionari a asociatiei de proprietari sa numiti provizoriu un vicepresedinte dintre membrii comitetului executiv care poate exercita atributiile de reprezentant legal pe timp limitat dupa care este necesar convocarea de adunare generala pentru alegere presedinte de asociatie
deci eu desi nu mai sunt proprietar mai pot actiona ca presedinte?
Ca fost presedinte de asociatie era normal sa stapaniti disp L nr 196/2018
Dv ati tranzactionat dreptul de proprietate al apartamentului in imobilul de locuit in comun,,pe cale de consecinta ati pierdut calitatea de proprietar si nu mai puteti exercita responsabilitatea de reprezentant legal
Disp L nr 196/2018 impune obligatia ca pot fi alesi reprezentanti ai asociatiei de proprietari,presedinte,membrii comtetului executiv numai acele persoane care cumulativ intrunesc conditiile de a fi proprietar de bun imobil si ca acestia sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari pentru a obtine calitatea de membru propietar
Multumesc mult. Desi pare logica pierderea calitatii de presedinte cu ocazia pierderii calitatii de proprietar, legea nu pare clara, si sunt multi care interpreteaza ca pana la alegerea unui nou presedinte ar trebui sa raman presedinte demisionar sau interimar, iar altii zic ca ar trebui sa-mi deleg atributiile vicepresedintelui. Pana la urma, ca sa fiu sigur, mi-am prezentat demisia si am convocat o adunare generala.