Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare

In urma cu un an la insistențele locatarilor s.a cerut catre administrator sa se faca schița cadastrale pe locurile de parcare pt a fii atribuite. Zis si facut...
A trecut un an și administratorul inca imi aduce scuze nejustificate pt a nu imi da un loc de parcare...pe motiv că ar fi prea multe cereri si prea putine locuri. In regulamentul privind atribuirea locurilor de parcare scrie clar ca in cazul in care sunt mai multe cereri pt un loc se face licitație....
Cui trebuie sa ma adresez pt a soluționa problema?
Nu sunt convins daca dvs. va cunoasteti drepturile si obligatiile de proprietar, membru al unei asociatii de proprietari. Cum ati insistat si cum ati cerut administratorului sa faca nush ce schite?
Chiar nu realizati ca aceste chestiuni nu intra in atributiunile acestuia?
Pai ceea ce vreti dvs. depinde in primul rand de proprietarul terenului, daca este proprietate privata sau a Consiliului local. Sunt lucruri diferite si abordari / rezolvari diferite.
In ultima instanat notificati in scris conducerea as. proprietari si nu mai dati vina pe administrator, ca nu o sa primiti niciun raspuns.
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna decizii in cadrul comitetului executiv
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil nu are competenta sa dispuna de la sine putere masuri ,fara acordul reprezentantului legal al asociatiei de proprietari
Locul unde se afla locurile de parcare de care va spuneam se afla pe domeniu public mai exact de jur împrejurul blocului....tot cartierul are locurile atribuite, la noi nu se poate....Am scris aici in ideea ca cineva ca dv cunoaste procedura....
Am fost la Asociația domeniului public am verificat locurile sunt libere, dosarul meu a fost depus anul trecut si raspunsul doamnei de acolo a fost: daca administratorul nu a continuat procedura pt a va atribui locurile noi nu putem face nimic!
Tot ca o neglijență a dansului sunt si pomii din fata blocului de care i.am atras atenția sa fie curățat fiind 3 sferturi in drum si din care atunci cand trec masini mari se rup crengile uscate... unul din copaci fiind curățat de un locatar care mai apoi a fost amendat de poliția pe care dansul a sesizat.o.... Si raspunsul pt toaletarea copacilor a fost : am facut adresa catre ADP nu a venit nimeni....
Comoditatea e tot ce pot deduce!
Pentru a va informa complet si corect asupra legislatiei care guverneaza infiintarea ,organizare s functionarea asociatiilor de proprietari drepturi ,obligatii si limite de competente studiati disp L nr 196/2018
Administratorul de imobil nu are obligatia sa dispuna de la sine putere acte si actiuni,deoarece el este angajtul asociatiei de proprietai cu limita de competenta de administrare parte comuna imobil de locuit in comun,excitare hotarari ale adunarii generale,decizii ale presedintelui si comitetului executiv
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti-inclusiv in instanta de judecata
Sesizati oficial presedintele de asociatie sa dispuna masurile necesare realizarii releveului locurilor de parcare
Administratorul de imobil nu are autoritatea si competenta sa execute schita cadastrala