Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri

buna ziua! fosta sotie a intentat proces de partaj asupra unei case(care am cumparato in timpul casatoriei) in valoare de 80.000e(bun comun),intrebarea e daca trebuie sa platesc si eu taxa de timbru,in conditiile in care nu sant deacord cu pretentiile ei? ea doreste ca imobilul sa-i fie atribuit in cota de 1/1 si sa ma despagubeasca cu 1/2 din finisaje.
ContSters112856, utilizator
Daca sunteti de acord cu cota pe care a splicitat-o sotia dvs., mai exact daca sunteti doar parat, nu.Daca depuneti cerere reconventionala, cerand o alta cota, atunci veti timbra si dvs.
in calitate de pirit nu platiti taxa de timbru.
buna ziua
nu veti plati taxa de timbru decit daca veti cerere o alta cota decat cea fixata de reclamant .
taxa de timbru in cazul procesului de partaj se suporta de titularul cererii.
separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile coproprietarilor , taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata.