Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legislatie grupa 2 de munca la sere intre anii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legislatie grupa 2 de munca la sere intre anii 1988-1993

Am lucrat la Sere in perioada 1988-1993,ca muncitor horticultor mecanizator,as dorii sa stiu daca ma incadrez in grupa 2 de munca si care ar fi baza legala.Am nevoie de o adeverinta care sa ateste grupa de munca in vederea completarii dosarului de pensie.Va multumesc.
1. Pentru perioada in care considerati ca ati lucrat in grupa a 2 de munca trebuie sa aveti inscrierile respective in carnetul de munca.

2. Daca nu aveti, atunci mergeti la angajatorul respectiv si solicitati in scris sa va elibereze adeverinta care sa ateste desfasurarea unei activitati in grupa a 2 -a de munca, conform prevederilor din Normele de aplicare a Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.

Daca acesta nu mai exista trebuie sa incercati la Arhivele Nationale - Directia Judeteana in raza careia a avut sediul fostul angajator sau sa luati legatura cu lichidatorii judiciari sau cu detinatorii legali ai arhivei acestora.