Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Condiții deosebite de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Condiții deosebite de muncă

Bună seara ! Condițiile deosebite de muncă sât echivalentul grupei 1 de muncă , sau grupa 2 de muncă ? La 1 an lucrat cât se adaugă 6 luni sau 3 luni ? Mulțumesc frumos !
Condițiile deosebite de muncă sunt echivalentul grupei 2 de muncă .

art,18 din Legea 263/2010
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat în condiții deosebite de muncă;

b) 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiții speciale de muncă.
....