Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Program vizita minor

Bună ziua. Un sfat dacă ma poate ajuta cineva. Soția a părăsit domiciliul la jumătatea luni februarie luind și minorul în vârstă de 4 ani cu ea. Momentan nu mi permite vizitarea lui decit în prezenta iei însoțită de părinții iei sau prieteni cite 2 ore pe zi sâmbăta și duminica o data la doua saptamini. Nu s a început demersurile pt divorț. Ce pot face pentru a putea ieși doar eu cu copilul pina la divorț cind vom discuta probabil și prog de vizitare?? Menționez ca nu sunt și nu am fost violent cu copilul sau cu dumneaei.
Buna seara,
1. Formulati cererea de divort
2. Formulati o cerere de ordonanta presedintiala pentru stabilire program de vizitare
3. Solicitati ajutorul unui avocat.
Mergeți la avocat cât se poate de urgent ca sa deschideți proces pentru vizita pe cale de urgență.
Dacă veți pierde vremea aiurea si urgenta se va pierde...si riscati sa pierdeți si vizita...pe urgență...
Încercați să vă căutați avocat care sa se descurce foarte bine în drept si sa stie cum sa lămurească instanța ce inseamna urgență.
Dacă avocatul nu stie cu urgenta veti astepta cel puțin 2 luni daca nu 4 sau mai multe...

Urgenta este adesea mai dificilă decat așteptarea la un proces si adesea si mai scumpă în mod logic...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc pentru sprijin.
O sa încerc sa fac asta dar mai este o problema pentru ca doamna a luat și actele cind a plecat, certificat căsătorie și certificat naștere minor
Sunt suficiente si copii xerox dupa acte.
Este indicat sa depuneti actele daca deschideți proces.
Se poate deschide procesul si fara acte dar este posibil sa va fie cerute de instanța sub sancțiunea anulării acțiunii.Oricum, până la.finalizarea procesului actele ar trebui depuse.
Pentru a se evita astfel de situații eu recomand clienților mei sa dea xerox dupa acte la avocat și sa plateasca o suma modică anuală pentru arhivare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat