Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre copil

v-am contactat in problema mea cu divortul in legatura ca fostul sot nu ma lasa sa vad copilul pana la hotararea definitiva si irevocabila si se foloseste de aceasta la proces precum nu ma interesez de copil.M-ati sfatuit sa ma adresez Politiei,dar cei de acolo au spus ca nu este de competenta lor si ca poate sa faca reclamatie ca m-am dus cu ei la poara la el.Cum as putea sa mai procedez?numai stiu cum sa procedez cum credeti ca ar fi mai bine deoarece nu vreau sa-mi pierd copilul
ati facut ordonanta presedintiala prin care sa cereti instantei pana la pronuntarea hotararii de divort dreptul de a vizita copilul?
Puteti cere pe cale de ordoanta presedintiala care se
jueca de urgenta incredintarea minorului dvs.
Pentru ca banuiesc ca la divort ati solicitat incredintarea minorului, formulati pe rolul instantei ordonanta presedentiala de incredintare minor, hotarare care este provizorie, pana la solutionarea actiunii de divort, dar avantajul acesteia este ca se judeca cu celeritate ( mult mai repede) si hotararea instantei de fond este executorie, adica daca veti castiga va puteti lua copilul acasa in baza ei.
ordonanta presedintiala !
eu am infatisarea la recursu apelului pe data 30sept la Tribunalul Bucuresti .Ordonanta prezidentiala se face unde s-a judecat procesul la fond(adica Buftea)?Cu aprox cam cat dureaza deoarece divortul dureaza de aproape 2ani si imi este greu deoarece nu mi-am vazut copilul in aceasta perioada.ce acte imi trebuie pt aceasta ordonanta