Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... RECURS ORDONANTA PRESIDENTIALA PRIVIND INCREDINTARE ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

RECURS ORDONANTA PRESIDENTIALA PRIVIND INCREDINTARE MINOR!!!!

BUNA ZIUA!!!problema este urmatoarea....sotia mea a plecat de buna voie de acasa dupa care a introdus actiunea de divort si ordonanta presidentiala pentru incredintare minor.asta s-a intamplat pe 08.sept.2009 cand i-a si fost incredintat prin ordonanta minorul.eu am refuzat mereu sa respect hotararea si in prezent copilul este tot la mine dar asta pt ca stiu in ce conditii ar merge si stiu ca nu ar avea posibilitate nici materiala si nici morala de a creste un copil.intre timp eu am facut recurs la Tribunalul Galati impotriva hotararii privind ordonanta presidentiala si dupa 5 luni mi-au respins recursul.dar intre timp instanta deja s-a pronuntat in dosarul de fond privind divortul si mi-au incredintat spre crestere si educare minorul...in cazul asta ma intreb ce sanse de castig as putea avea la un eventual recurs impotriva hotararii de incredintare a minorului?minorul are doar 1 an si 9 luni acum...
Depinde cat timp a mai ramas pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort(care s-a pronuntat si pe capatul de cerere privind incredintarea),situatie in care ordonanta presedintiala care are caracter de urgenta si vremelnicie conf.art 581 c.pr.civ ,pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort,s-ar putea sa nu mai aiba obiect,mai ales ca minorul se afla in continuare la dvs.
Fata de situatia existenta in cele doua dosare,cred ca impreuna cu un avocat puteti lua ,impreuna.cea mai buna decizie.
Buna seara
Ordonanta nu mai are efect....stati linistit si ocupati-va de copil !In alta ordine de idei vedeti ce se intampla privind calea de atac a fostei sotii in legatura cu fondul deja judecat.Daca nu merge mai departe...atunci ati incheiat conturile...sper ca ati solicitat si pensie de intretinere minor de la ex.....
pai timpul ramas pana la hotararea definitiva a divortului depinde de actiunile ulterioare...recurs,apel si altele....iar cu toate ca pe fond s-a pronuntat in favoarea mea,mi-au respins recursul pentru ordonanta presidentiala....
tocmai de asta mi-e teama...ca ceea ce s-a hotarat referitor la O.P ar putea influienta si hotararea unui eventual recurs in dosarul de divort!!! totusi sunt foarte confuz in ceea ce priveste decizia luata de cele doua instante care se contrazic din punctiul meu de vedere....si cu alte cuvinte eu inca sunt cautat acasa de executor pentru a da curs executarii sentintei OP
ordonanta este vremelnica pentru confortul psihic al copilului,de la inceputul procesului pana la pronuntarea pe fond,se pare ca au gresit prima data si au indreptat greseala prin pronuntare,din acest motiv au respins recursul...deci pe fond exista o pronuntare...ordonanta nu are obiect