Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna seara.revin si eu cu o intrebare.vreau sa divortez dar pn la terminarea divortului vreau sa plec cu copilul in strainatate.am inteles ca se poate cere un ordin prezidential cu care pot scoate copilul.in cat timp primesc ordinul ,odata ce bag divortul sau va mai dura?multumiri anticipate.
Exista posibilitatea formularii pe rolul instantei a unei ordonante presedentiale care are ca rol obtinerea unei hotarari cu caracter provizoriu, in cazul dvs de incredintarea a minorului pana la solutionarea hotararii de divort.Ordonanta presedentiala trebuie sa se judeca cu celeritate (adica cu termene scurte) insa solutionarea acesteia asa cum prevede legea depinde de mai multi factori.De asemenea ordonanata presedentiala poate fi atacata cu recurs in 5 zile de la pronuntare atunci cand partile au fost prezente.
Este vorba despre o ordonanta presedintiala ce poate fi introdusa odata cu sau in timpul actiunii de divort, aceasta insa trebuie sa indeplineasca cumulativ conditiile prevazute de art. 581 C.pr.civ. Aceasta se va judecata de urgenta si cu precadere, iar prin ea se va lua de instanta o masura provizorie pana la judecarea definitiva si irevocabila a actiunii de fond.
Va recomand angajarea unui avocat care sa redacteze si sa va reprezinte interesele in cauza pentru a nu pierde. ;)