Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sultă pentru renunțarea la cota-parte dintr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sultă pentru renunțarea la cota-parte dintr-un imobil moștenit: cum se procedează când cel care vrea să preia tot imobilul nu dispune de toată suma la momentul dezbaterii moștenirii?

Buna ziua,
E vorba de o casa care a apartinut in proportie 50/50 (adica ambele nume pe contractul de vanzare) unor soti divortati. Unul a murit fara sa lase testament sau alte acte in acest sens.

La dezbaterea succesiunii sotul supravietuitor vrea sa renunte in favoarea unuia dintre cei 4 copii ai lor (toti proveniti din casatorie). Daca inteleg eu bine, asta inseamna ca doar partea de 50% a celui decedat se imparte egal intre cei 4 copii, fiecaruia revenindu-i 12,5% din imobil.

Intrucat casa nu e chiar atat de mare si 1/8 din ea nu poate fi locuita independent de viitorul proprietar al 50+12,5% din ea, ceilalti 3 frati ar dori o despagubire materiala pentru a renunta si ei, la dezbaterea succesiunii, la cotele-parte ce le revin. Mostenitorul majoritar e de acord. Ce solutie ar fi de urmat, pentru ca efortul financiar al mostenitorului "principal" e prea mare pentru o plata pe loc si se va apela probabil la un angajament de plata (inca nu stim daca in rate sau mentionand "pana la data de")? Se poate face un act, o promisiune ferma in acest sens? Ar fi mai bine sa fie la notar/avocat, sau ajunge unul de mana?

Multumesc frumos. O zi si o saptamana frumoase va doresc.
Manuela Rășină, administrator
In masa partajabila va fi inclusa cota de 1/ 2 din dreptul de proprietate .( doar acesta este fractionat ).

Prin urmare , in urma decesului sotului dvs, succesori sunteti dumneavoastra, sotia supravietuitoare cu o cota de 1/ 4 din 1/ 2 anume 1/ 8, iar copiii ( toti ) vor avea cota de 3/4.( fiecare 3/16 ).

Toti succesorii trebuie sa isi exprime acordul in vederea dezbaterii succesorale, cat si in vederea partajarii.

Altminteri, aceste proceduri nu se transeaza in fata notarului public, cat in fata instantei de judecata.

De vreme ce imobilul este atribuit unuia dintre succesori, ceilalti pot fi despagubiti, printr-o sulta.

De asemenea, cota -parte, odata ce este determinata in procedura dezbaterii succesorale, aceasta poate fi instrainata,cu titlu gratuit sau oneros.

Nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune , prin partaj.

Va trebuie , insa, cadastru si intabulare.

Multumesc doamna avocat!

Cotele de mai sus sunt valabile si pentru situatia mentionata, in care sotia e divortata de sotul decedat?

Si daca se face un act de partaj cu sulta platita in rate, ar fi mai bine sa fie "trecut" prin cabinet de avocat sau notar probabil, nu? (Ma gandesc ca e mai usor de urmarit respectarea actului astfel).

PS Cadastru si intabulare exista.
negue_c, utilizator
Art.1101 din Codul civil, prevede : „Sub sancţiunea nulităţii absolute, opţiunea succesorală este indivizibilă şi nu poate fi afectată de nicio modalitate.”

Modalitate adica termen sau conditie.
Deci nu se poate incheia o declaratie de renuntare la mostenire, cu conditia achitarii unei sume de bani.
Daca fratii doresc neaparat primirea unei sume de bani, sa ramana mostenitori, dupa care sa vanda fratelui cotele lor.
Am inteles.
Cred ca exista deja declaratii de acceptare a mostenirii, deci probabil chiar nu se poate renunta.
Adica vorbim de acte separate? Mai intai dezbaterea succesiunii, apoi contract v/c? Nu exista act de partaj cu sulta?
Oricum vorbim de acte separate.
Prima data trebuie dezbatuta succesiunea si ulterior incheiat fie un partaj cu sulta, fie o vanzare de cote,
In orice imprejurarea, dupa ce dezbateti mostenirea trebuie intocmita documentatia cadastrala.