Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Bună ziua!

O femeie născută la data de 16.09.1963 cu o vechime de 33 ani si 4luni, din care: 7 ani si 11 luni grupa I de munca munca si 7 ani si 8 luni la grupa II de muncă,cînd poate să iasă în pensie. Mulţumesc anticipat pentru răspuns.
Limita de varsta la 58 ani.
Mulțumesc pentru răspuns. Am uitat să menționez că momentan este la pensie de invaliditate de gradul 3, din anul 2013 , și în cazul asta este valabil varsta de pensionare 58 ani?. La pensie anticipata sau anticipat partial se incadreaza la 57 de ani?
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Carp Mircea a scris:

De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Buna seara! Mai am o întrebare : O femeie născută la data de 27.12.1963 cu o vechime de 36 ani si 9 luni, din care 1 ani si 7 luni ani la grupa II de muncă,cînd poate să iasă în pensie anticipat sau anticipat partial fara penalizare.. Mulţumesc anticipat pentru răspuns.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 ani si 5 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 ani 5 luni, fara stagiul asimilat.