Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua - iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua - iesire la pensie

Pentru o femeie nascuta in 17.12.1961 care are vechimea de 33 ani din care 8 ani 4 luni si 8 zile in grupa II de munca, cand poate iesi la pensie? Sau la pensie anticipata? Multumesc!
Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 2 luni, fara stagiul asmilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti aproximativ 35 de ani de stagiu.