avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua - iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua - iesire la pensie

Pentru o femeie nascuta in 17.12.1961 care are vechimea de 33 ani din care 8 ani 4 luni si 8 zile in grupa II de munca, cand poate iesi la pensie? Sau la pensie anticipata? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:59, 11 Mai 2017
Limita de varsta la 60 de ani si 8 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 2 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 2 luni, fara stagiul asmilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 5 luni, fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti aproximativ 35 de ani de stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Când mă pot pensiona Tudorita Anghel Tudorita Anghel Bună ziua sunt născuta pe 10 noiembrie 1962 până în prezent am 33 ani de muncă și încă mai lucrez.Din acești ani am lucrați 15 ani și 8 luni de ... (vezi toată discuția)
Pensie ContSters337474 ContSters337474 Buna seara! Am 51 de ani ,32 de ani de serviciu si 10 ani de grupa a II-a. Va rog frumos spunti-mi la ce virsta ma pot pensiona partial anticipat ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Maritamad Maritamad Sunt nascut in 06.04.1963. Am lucrat din august 1984 pana in oct.2015, iar pana in oct.2016 am fost in somaj. Am lucrat 5 ani si 8 luni in grupa I de munca si ... (vezi toată discuția)