Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În 2016 am luat un credit de 88.000 de lei pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În 2016 am luat un credit de 88.000 de lei pentru concubinul meu, ca să cumpere mașini pe firma fratelui său. De 6 luni nu mai plătește ratele pentru că ne-am despărțit, dacă îl dau în judecată am șanse să câștig?

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
In ian 2016 am facut un credit la BCR de 88.000 ron pe numele meu pentru concubinul meu. Si spun "pentru" deoarece lui i-am dat toti banutii, pana la ultimul, ca sa cumpere masini pe firma, firma care este a fratelui sau.
Din pacate, atunci nu am facut nici un act, nimic, deoarece eram impreuna. De 6 luni insa ne-am despartit iar el nu vrea sa mai achite deloc creditul, nici o rata, Mai are sa imi dea din credit 34.000 ron.
Daca intentez proces,credeti ca am sanse reale sa castig?
Mentionez ca el este angajat cu minimul pe economie la firma fratelui sau, eu aveam 1000 euro venitul net (atat imi era si indemnizatia de crestere copil in acea perioada), nu am luat bunuri prea multe pe numele meu ca sa necesite un asemenea imprumut, in schimb pe firma lui au aparut in decursul a vreo 3-4 luni masini. Unele cumparate cu factura pentru o suma mai mica decat realul , diferenta fiind achitata la negru....
Multumesc pentru timp.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Cum dovediti ca i-ati dat lui banii?
Daca aveti vreun ACT e OK daca nu atunci vedeti cum va intelegeti cu el sa plateasca creditul.
Credulitatea se plateste scump, uneori!
Singurele dovezi sunt convorbirile telefonice si mesajele de pe whatsapp prin care recunoaste

Credulitatea se plateste scump, uneori!

Ok, si totusi nu se poate opta pentru "abuz de incredere"? Pentru ca eu am avut incredere in el ca va plati creditul.
Daca ai convorbiri whatsup si mesaje sms poti intenta proces de pretentii. Eu asa am castigat recent un proces. Dar iti vei recupera doar banii pe care i-ai achitat tu
Sau banii care inca mai sunt de achitat, ca aici e problema

laura38038 a scris:

Daca ai convorbiri whatsup si mesaje sms poti intenta proces de pretentii. Eu asa am castigat recent un proces. Dar iti vei recupera doar banii pe care i-ai achitat tu