avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Masuri legale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Masuri legale

Buna ziua. In anul 2016 am cunoscut un baiat, am iesit o perioada dupa care nu am mai vorbit. Anul asta in februarie am reluat legatura si am inceput sa iesim. In urma discutiilor i-am imprumutat suma de 1200 de lei si am facut un credit pe numele meu pt 1600 de lei pe care tot lui i-am dat. Am cazut de acord ca el plateste ratele si dobanda.Mentionez ca discutiile cu privire la asta s-au purtat in scris prin sms sau whatsup. In plus el a si achitat o rata insa pana in momentul de fata el nu a mai achitat celelalte 2 rate ci le-am achitat eu. El mi-a zia ca imi v-a restitui toti banii insa de o luna eu nu am vazut nici un ban,nu mai raspunde la telefon, la mesaje, i-am trimis si o adresa prin confirmare de primire pe care nu a ridicat-o. Stiu unde sta, unde lucreaza. Ce masuri legale pot lua sa imi recuperez banii?
Ultima modificare: Duminică, 15 Iulie 2018
laura38038, utilizator
Cel mai recent răspuns: Claudia-Elena Mardare , Avocat 22:21, 15 Iulie 2018
Buna ziua,
Il puteti chema in judecata pentru a va recupera banii. Aveti nevoie de acele dovezi scrise de care vorbiti si ar fi bine sa mai aveti macar un martor care sa confirme.
Mult succes!
Martori nu am insa am conversatiile in care imi zice ca imi v-a da tpti banii inapoi. Si cand mi-a trimis prima chitanta era scris " asa cum am promis". Sub ce actiune juridica sa il chem in judecata ? Eu ma gandeam la inselaciune sau escrocherie insa nu stiu exact sub care incidenta se incadreaza
Actiune in pretentii.

laura38038 a scris:

Martori nu am insa am conversatiile in care imi zice ca imi v-a da tpti banii inapoi. Si cand mi-a trimis prima chitanta era scris " asa cum am promis". Sub ce actiune juridica sa il chem in judecata ? Eu ma gandeam la inselaciune sau escrocherie insa nu stiu exact sub care incidenta se incadreaza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"teapa" pe internet ellada ellada Toata treaba consta in faptul ca am platit pentru un serviciu pe care nu l-am primit. Mai exact am platit unui programator pentru un script pe care nu l-am ... (vezi toată discuția)
Am si eu o problema si va rog sa imi dati un sfat chaka935 chaka935 Datorez o suma de bani (100 mil) la un coleg care mi i-a imprumutat pentru a plati o datorie la banca, nu am nici un angajament scris cu el ,eu nu pot sa ii ... (vezi toată discuția)