Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa anulez un act falsificat de notar public ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa anulez un act falsificat de notar public ?

Un contract de vanzare- cumpărare parțial falsificat de notar public prin mărirea suprafeței locuinței pt.ca vânzătorul sa încaseze mai mulți bani la treaba asta a contribuit si persoana de la cadastru fiind complice la întocmirea cărții de imobil.Treaba cu falsul sa constatat în momentul cand proprietarul imobilului a mers la un notar cu viitorul cumpărător care a vrut să ia imobilul.Notarita după ce a consultat actele le a spus că ea nu poate redacta altele noi după cele vechi deoarece nu poate continua falsul ce sa facut la suprafata trecuta a locuinței. A zis ca daca ar face asta poate intra penal,si i a recomandat deținătorului de hârtii sa meargă la Curtea de Apel si sa faca plângere.Verdictul procurorului a venit rapid în scris,Acte falsificate,dar având în vedere că au trecut 5 ani notarita cu falsul nu mai poate fii trasă la răspundere.La întrebarea pusă de proprietar; bun,dar eu cum pot sa intru in legalitate cu actele,ca eu le am platit odată,i am dat bani la notariat sa mi faca acte,nu sa le falsifice?Răspunsul a fost smecheresc care a denotat o complicitate; Cand te duci la cadastru,stiu ei ce au de făcut! Asta cam inseamna ca mai traba platit odată tot de fraier.Intrebarea ii> cum se poate anula actul,?de către cine?,si cum se poate obține o hotărâre? ,cine poate sa o dea ,ca sa plateasca statul refacerea actelor,pt.ca reprezentantul statului le a falsificat.A fost împuternicita să reprezinte statul,nu gainarii care i au dat mita sa scrie aiureli.Ii bătaie de joc ca sa plătești de 2 ori aceleași acte,si borfasii care au vândut sa scape,notarita la fel,cumpărătorul de buna credinta cu banii dati,cu acte în neregulă,practic pe drumuri,nici nu stie daca ii proprietar.I se cer bani de impozit de primărie,dar pe suprafata utila falsă.LLe a comunicat la angajatii de la taxe dar nu i intereseaza.Spun ca ei calculează după hârtiile ce le au sub nas.Cica trebuia proprietarul sa fie atent ce semnează.Nu i si asuma raspunderea la cati bani cer,deși si ei au o un pic de vina,trebuiau sa citească hârtiile.Unii si au dat cu parerea ca numai printr o sentinta judecătorească se poate remedia treaba.Altii au zis ca sa ii faca la notarita plângere penală si dupa 5 ani.,dar nu asta ii intenția omului,el ar vrea sa si rezolve actele dar sa nu mai plateasca încă o dată aproape 2000 eu cat a dat
La Cartea Funciară cum e intabulat?
Ar trebui să mergeți cu actele la avocat.
Trebuie vazute actele.
La.justitie nu merge cu tipizate precum la notar.
La cartea funciară apare exact ca si in actele făcute de notar,cu suprafata apartamentului mărita.Ii clar ca si acolo au avut complice,dar treaba cu falsul se constată cu ochiul liber,atât în contractul de vz- cump.cat si in cartea de imobil+ verdictul în scris dat de procurorul de la C.de Apel cluj,se recunoaste ca i penală situația dar fata de notarita Moigradean ca asa o cheama nu mai poate lua măsuri pt.ca s a prescris fapta,au trecut 5 ani,iar verbal mi a zis ca daca ma trezeam mai repede ii dădea condamnare

raluk0207 a scris:

La Cartea Funciară cum e intabulat?

Tipizate sau nu,nu ma pricep,dar atâta timp cât au fost semnate si stampilate+acceptate de primarie+ acceptate de poliție pt.buletin+luate în considerare ca proba la Curtea de Apel unde le am depus odată cu plangerea făcută notaritei,,nu cred sa nu fie legale

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar trebui să mergeți cu actele la avocat.
Trebuie vazute actele.
La.justitie nu merge cu tipizate precum la notar.

Dvs ce calitate aveti in povestea asta? Sunteti parte in act?