Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Garantie imobil nou / de cand incepe si ce acopera?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Garantie imobil nou / de cand incepe si ce acopera?

Buna,

Suntem o asociatie noua formata din doua blocuri si am avea nevoie de sfaturi pe partea de predare/receptie imobil.
Mentionez ca cele doua blocuri au fost construite la doi ani distanta, cel mai nou fiind gata acum un an de zile.
Au fost incepute demersurile de ceva timp, insistam, ameninam sa ne dea cartea tehnica si sa semnam procesele de primire/predare de la dezvoltator. Le-am dat un termen de limita dupa care vor fi dati in judecata.

Saptamana aceasta s-a constatat ca vasul de expansiune al blocului este fisurat, necesitand inlocuirea lui. Fiind foarte scump, unii membri CEX dar si proprietari invoaca faptul ca nu s-a facut receptia si trebuie inlocuit pe cheltuiala dezvoltatorului.
Un aspect important este ca camera tehnica este in primul bloc, cel gata acum trei ani, blocul nou fiind ulterior legat la aceasta camera.

Intrebarea noastra este ce exact acopera garantia, de cand este valabila aceasta garantie, tinand cont ca al doilea bloc a fost gata dupa doi ani?

Dezvoltaturul ne-a dat un raspuns foarte evaziv:
Spatiile si instalatiile comune aferente imobilelor corp A si corp C din xxxxxxxxx , respectiv yyyyyyy sunt cote parti comune si indivize a fiecarui proprietar de apartament conform contractelor de vanzare-cumparare incheiate la notar individual ; dar se poate proceda oricand si la semnarea unor procese verbale de predare/primire catre fiecare in parte si/sau Asociatia de proprietari.

Multumesc
Ovi789, utilizator