Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezvoltatorul si a radiat firma, imediat dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezvoltatorul si a radiat firma, imediat dupa construirea blocului

Buna dimineata,

stau intr un bloc construit acum doi ani, dezvoltatorul nu a terminat tot ce trebuia sa faca la interior.Alta problema mare ,a inceput sa cada tencuiala pe exterior,ne am interesat si dezvoltatorul a inchis firma de constructii de acum un an de zile.
El poate fi dat in judecata de asociatie de proprietari pt cele nerealizate si pentru ca nu vrea sa predea cartea tehnica a blocului?
Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Admin.John a scris:

El poate fi dat in judecata de asociatie de proprietari pt cele nerealizate si pentru ca nu vrea sa predea cartea tehnica a blocului?

1-Pentru eventual demers impotriva lucrarilor nerealizate trebuie sa precizati daca exista PV receptie ,garantia imobilului
2-Referitor la cartea tehnica a imobilului-daca acesta nu a fost finalizat nu a fost incheiata carte tehnica

Nu a fost predat si incheiat nimic cu asociatia de proprietari. intre dezvoltator nu exista nici un act de predare-primire.

va multumesc
Pana nu cad cateva blocuri d'astea facute de catre "dezvoltatori" nu se schimba legslatia, si legislatia de azi le protejeaza hotiile. Paradoxul este ca populatia le da banii pe mizeriile ridicate. Incroyable!
Presedintele asociatiei de proprietari nu a preluat nimic, a vb cu el, dar numai verbal.
va multumesc