Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cartea tehnica a blocului Buna seara, in urma cu 2 ani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cartea tehnica a blocului Buna seara, in urma cu 2 ani un bloc ...

Cartea tehnica a blocului
Buna seara, in urma cu 2 ani un bloc din cadrul unui ansamblu rezidential a fost dar in folosinta fara predarea cartii tehnice. De atunci si pana acum , au fost primite numai amanari din partea dezvoltatorului, iar asociatia de proprietari nu avanseaza catre autoritatile compotente pe motiv ca nu exista un termen legal stipulat in lege. Ce se poate face in acest caz? Blocul va iesi din garantie si sunt foarte multe probleme
Receptia finala a blocului nu trebuia semnata daca dezvoltatorul nu a predat cartea tehnica. Responsabilitatea revine celor care au semnat receptia si luarea in folosinta a blocului.
Notitificati in scris, cu nr. de inregistrare/ data, persoana/ persoanele care au semnat receptia/ preluarea, mentionand sa obtina cartea tehnica pentru a nu suferi consecintele materiale in urma unei actiuni in instanta.
Cartea tehnica a constructiei o puteti obtine direct de la serviciul urbanism din primaria care a emis autorizatia de constructie a imobilului si care detine intreg dosarul cu documente
Cartea tehnica nu ar fi finalizata. Am dat un email catre cei de la urbanism si mi-au transmis 2 articole din legea 10/1995 si in concluzie ca ar trebui sa ma adresez investitorului

ynocentta a scris:

Cartea tehnica a constructiei o puteti obtine direct de la serviciul urbanism din primaria care a emis autorizatia de constructie a imobilului si care detine intreg dosarul cu documente

Ce autoritate competenta semneaza receptia finala?

POPA GHEORGHE a scris:

Receptia finala a blocului nu trebuia semnata daca dezvoltatorul nu a predat cartea tehnica. Responsabilitatea revine celor care au semnat receptia si luarea in folosinta a blocului.
Notitificati in scris, cu nr. de inregistrare/ data, persoana/ persoanele care au semnat receptia/ preluarea, mentionand sa obtina cartea tehnica pentru a nu suferi consecintele materiale in urma unei actiuni in instanta.

Receptia blocului trebuie semnata de asociatia de proprietari si proprietari.