Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Radiere PFA de catre Registrul Comertului
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Radiere PFA de catre Registrul Comertului

Buna ziua!
Astazi sotul meu a fost anuntat de catre un lucrator de la ANAF (un amic) ca apare pe o lista emisa de catre Registrul Comertului,cu PFA-urile radiate din oficiu pentru ca au mai mult de 5 coduri CAEN.
Socul a fost mare, mai ales ca nu a fost notificat de cei de la Registrul Comertului ....... a aflat din greseala...
Bineinteles ca taxele sunt achitate la zi, vizat taxa de autorizare la primarie etc
O lucratoare de la Registrul Comertului a spus ca nu e de datoria lor sa faca astfel de comunicari.
Chiar asa?
george-neagu, moderator
Nici nu o sa va anunte pentru ca legea prin care trebuia sa va fi actualziat situatia cu codurile caen de pe pfa e data mai demult si ati avut la dispozitie doi ani in care sa mergeti la registrul comertului sa rezolvati. Mergeti acum la ei si la finante depuneti prin internet declaratia unica sa inchideti acest pfa si va deschideti altul in noile conditii.