Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinul meu nu își achită facturile restante la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinul meu nu își achită facturile restante la Apanova și se pare că vom ajunge la debranșare deși eu sunt cu plata la zi. Ce este de făcut în acest caz?

buna ziua.ce este de facut in cazul in care vecinul meu(curte comuna,eu parter el etaj) nu isi achita facturile restante la apanova si se va ajunge conform somatiei, la debransare.eu fiind cu plata la zi catre acesta.contoarul de apa fiind la el,eu avand doar apometre.
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Mergeti la Apanova, discutati. Nu inteleg cum contorul este la el, dvs. avand doar apometre...
Inseamna ca dumnealui este titularul de contract pe bransamentul blocului.
Este neclar pentru mine, asa ca va sfatuiesc din nou, mergeti la furnizor si gasiti o solutie convenabila.
Daca bransamentul este la parter, instalatia de furnizare trece pe la dvs sau cum, este altfel ? - dezvoltati un pic. Oricum, furnizorul poate veni cu solutii.
Succes!
este vorba despre o vila cu parter si etaj avand curtea comuna.eu locuiesc la parter,vecinul la etaj.contoarul de apa este pe numele lui.noi la parter avem doar apometre.nu este bloc.este vila
am discutat cu domnul de la apanova care a adus citatia si cica ei nu tin cont ca eu ca si co-proprietar pe imobil am achitate facturile la zi.nu imi ramane decat sa imi actionez vecinul in judecata in caz ca se ajunge la debransare

Manuela Rășină, administrator
Nu aveti posibilitatea sa va infiintati bransament separat?
Nu aveti decat sa va faceti bransament separat, cu conducta personala, apometru personal, contract personal, etc. Apanova va va deconecta fara sa discute nimic. La ei apa nu e decontata decat partial si nu au de unde sa viseze ca nu va intelegeti.
Pentru bransamentul individual aveti nevoie de o declaratie de acord a celuilalt vecin. Cererea tip o veti gasi la ApaNova. Iar primaria va cere declaratia legalizata la notar pentru eliberarea autorizatiei de construire bransament individual. Faceti eforturi sa obtineti de la vecin acordul scris mai intai de toate.