Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... card bancar asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

card bancar asociatie

Buna ziua.
1.Asociatia detine la aceeasi banca un cont ptr fondul de reparatii si un cont curent ptr incasari si plati. Este obligatoriu sa renuntam la contul fondului de reparatii si sa ramanem cu un cont unic?
2. Cardul bancar trebuie sa fie in posesia administratorului ( membrii CEx sustin sa fie pastrat de presedinte) ?
3. Semnaturile I si II pe contul bancar asociatie, cine trebuie sa fie (adm. si pres. sau doi membri cex?)?
Multumesc
1.
ART. 20 din legea 196/2018
(1) Fiecare asociatie de proprietari este obligata sa detina un singur cont bancar.
(2) In vederea platii cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
datele de identificare ale contului bancar prevazut la alin. (1) se comunica tuturor
proprietarilor prin afisare la avizier, odata cu lista de plata a cheltuielilor asociatiei de
proprietari.
(3) Prin datele de identificare ale contului bancar mentionate la alin. (2) se intelege
numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala si codul
IBAN.
2. Cardul ar trebui sa stea la presedinte, el este reprezentantul asociatiei, administratorul este un angajat al ei.
3. Semnaturile cred ca ar trebui sa fie ale presedintelui si un membru al comitetului, cum spuneam, administratorul este un angajat al asociatiei si "Azi e, maine..."
Ionut.ion, utilizator
Legiuitorul in cuprinsul disp L nr 196/2018 a impus reguli noi respectiv detinerea unui cont bancar unic