avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... card bancar asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

card bancar asociatie

Buna ziua.
1.Asociatia detine la aceeasi banca un cont ptr fondul de reparatii si un cont curent ptr incasari si plati. Este obligatoriu sa renuntam la contul fondului de reparatii si sa ramanem cu un cont unic?
2. Cardul bancar trebuie sa fie in posesia administratorului ( membrii CEx sustin sa fie pastrat de presedinte) ?
3. Semnaturile I si II pe contul bancar asociatie, cine trebuie sa fie (adm. si pres. sau doi membri cex?)?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:42, 29 Martie 2019
1.
ART. 20 din legea 196/2018
(1) Fiecare asociatie de proprietari este obligata sa detina un singur cont bancar.
(2) In vederea platii cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
datele de identificare ale contului bancar prevazut la alin. (1) se comunica tuturor
proprietarilor prin afisare la avizier, odata cu lista de plata a cheltuielilor asociatiei de
proprietari.
(3) Prin datele de identificare ale contului bancar mentionate la alin. (2) se intelege
numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala si codul
IBAN.
2. Cardul ar trebui sa stea la presedinte, el este reprezentantul asociatiei, administratorul este un angajat al ei.
3. Semnaturile cred ca ar trebui sa fie ale presedintelui si un membru al comitetului, cum spuneam, administratorul este un angajat al asociatiei si "Azi e, maine..."
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2019
Ionut.ion, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legiuitorul in cuprinsul disp L nr 196/2018 a impus reguli noi respectiv detinerea unui cont bancar unic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, presedintele blocului refuza sa comunice contul bancar ... ozanaa ozanaa buna ziua, presedintele blocului refuza sa comunice contul bancar pe motiv ca legiuitorul nu a prevazut nici o sanctiune pentru refuzul afisarii / comunicarii ... (vezi toată discuția)
Prin virament bancar ! codrutz2007 codrutz2007 Buna ziua ,am o intrebare ,o asociatie de proprietari este obligata sa aiba un cont bancar prin care sa imi platesc utilitatile prin internet banking,fara a fi ... (vezi toată discuția)
este obligatoriu ca o asociatie de proprietari sa detina cel putin un cont bancar ? justitiara17 justitiara17 Buna ziua, Va adresez urmatoarele intrebari la care va rog respectuos sa imi raspundeti: 1) O asociatie de proprietari este OBLIGATA sa detina cel putin un ... (vezi toată discuția)