Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functionar public
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functionar public

In cat timp si ce aprobari sunt necesare pentru dispozitia de promovare in grad a unui functinar public? Mentionez faptul ca au trecut 3 luni de la ramanerea definitiva a examenului de promovare in grad si nici pana la aceasta data nu a fost emis dispozitia de promovare in grad. Multumesc.
În termen de 10 zile de la data afișării rezultatelor finale, autoritatea sau instituția publică în cadrul căreia este numit funcționarul public care a promovat concursul va emite actul administrativ de numire în funcția publică de nivel superior a acestuia.
Multumesc. Cine se face vinovat de nerespectarea legii in acest caz? se tot raspunde cand sunt lntrebati cei de la personal, ca se asteapta statul de functii aprobat de la minister saj anfp....
In primul rand, institutia respectiva care nu depune diligentele pentru intrarea in legalitate.